اپیزود شماره ۵- از مجموعه پادکستهای چگونه ذهنی ورزشکار داشته باشیم

خلاصه:وابستگی به یار تمرینی از مهمترین موضوعاتی هست که قبل از اجرای تمرین ورزشی به سراغ اکثر ما میاد و متاسفانه ممکنه به دلیل نداشتن یار تمرینی خیلی از ماها قید ورزش کردن رو بزنیم

برای دانلودفایل صوتی این قسمت از لینک زیر اقدام کنید

دانلود

 

وابستگی به یار تمرینی:

شما بعد از اینکه پادکست صوتی این قسمت را شندید میتوانید با مطالعه متن زیر و با استفاده از اهرم رنج و لذت وابستگی خود را به یار تمرینی برای همیشه قطع کنید.

تمرینهای ذهنی مهمترین و اساسی ترین تمرینهایی هستند که هر فردی میتواند در زندگی خود انجام دهد که در نهایت تمرین های ذهنی موجبات داشتن یک فیزیک خوب و تلاش برای رسیدن به آن را فراهم میکنند.

وابستگی به یار تمرینی

پادکست صوتی ورزشی همیار اسپورت با عنوان وابستگی به یار تمرینیعلاقه ، رنج و لذت:

اول میریم سراغ علاقه و بعد رنج و لذت رو وارد داستان میکنیم.

تنها چیزی که باعث میشه شما یک کاری رو در طول عمرتون به خوبی انجام بدید و از مزایایی که اون کار وارد زندگیتون میکنه سود ببرید ، علاقه هست . علاقه و شور و اشتیاق اگه نباشه ، حتی اگه برای مدتهای طولانی هم بتونید یه کاری رو انجام بدید ، هیچ سود و منفعتی از اون کار نصیبتون نمیشه و بالاخره مجبور میشید اون رو ترک کنید.

 

میخوام بگم که برای کاری که میخوایم انجام بدیم باید عشق و علاقه سوزانی داشته باشیم ، که این علاقه و شور و اشتیاق بتونه هروقت مشکلی برای ما پیش اومد ، اون رو کنار بزنه و به خودمون بگیم برای رسیدن به علاقم همه سختی ها رو تحمل میکنم.

علاقه هست که آدمهارو به عطش سیری ناپذیر موفقیت میرسونه ، علاقه است که بعد از هر زمین خوردنی مارو وادار میکنه دوباره به میدون رقابت برگردیم ، علاقه هست که وقتی والنتینو روسی قهرمان اسطوره ای موتورسواری جهان ،از موتورش میافته و پاش از سه جا و دستش از دوجا میشکنه ، بعد از دوماه با پای گچ گرفته دوباره برمیگرده به مسابقات قهرمانی جهان و دوباره مسابقه میده  .

علاقه هست که مایکل فپس ، قهرمان شنای المپیک و جهان رو بعد از ۳دوره شرکت در المپیک و گذروندن یه دوره اعتیاد به مواد و مشروب ، دوباره به المپیک برمیگردونه و اون رو دوباره صاحب مدال المپیک میکنه ، علاقه هست که لیونل مسی و رونالدو رو از زمینهای خاکی و وضعیت بد اقتصادی خانواده به بهترین بازیکنهای دنیا با ثروت زیاد تبدیل میکنه ، به طوری که اگه با همین ثروت هم بخوان دست از کار بکشن تا ۷ نسل بعد از خودشون نیازی به کار کردن نداشته باشن ، ولی این علاقه هست که حتی ثروت هم نمیتونه جلوی اون رو بگیره.

میخوام بگم که باید علاقه رو چاشنی اهدافتون کنید و به کاری که میخواید بکنید عشق بورزید ، اگه ورزش میکنی و میخوای به تناسب اندام برسی دوسش داشته باش ، باهاش رابطه برقرار کن و بهش علاقه مند شو ، تا بتونی همیشه ورزش رو در کنار خودت داشته باشی.عشق و علاقه به هرچیزی اون رو توی زندگی ما بادوام تر و لذت بخش تر میکنه و به مرور این عشق و علاقه دو طرفه میشه و هرچقدر شما بیشتر به کاری که میکنی عشق و علاقه نشون بدی بیشتر احساس و اتفاقات خوب حاصل از اون کار به زندگیت جذب میشه.

ذهن ورزشکار

پس یادتون باشه که اگه هدفی رو میخواید برای خودتون در نظر بگیرید در رابطه با سلامتی و تناسب اندام و رسیدن به وضعیت ایده آل ، همیشه باید خودتون رو در شرایطی تصور کنید که به نتیجه دلخواهتون رسیدید ، این تصویر ذهنی علاقه شما رو در ادامه دادن به تلاشتون بیشتر میکنه و مشوقتون میشه تا با اشتیاق بیشتر ادامه بدید، از طرفی ذهن انسان قادر به تشخیص حقیقی بودن تصاویری که میبینه نیست ، پس میتونید با تصاویر ذهنی بهش نشون بدید که هدفتون نزدیکه ، هرچند که این تصاویر خیالی هستن ولی قدرت فوقالعاده بسیاری برای جذب اتفاقات خوب برای رسیدن به هدفمون دارن.

به خاطر همین هست که شما وقتی یه فیلم ترسناک رو میبینی میترسی و هروقت هم که بهش فکر کنی بازم میترسی ، با اینکه میدونی فیلم هست و حقیقت نداره ولی ذهن انسان اون چیزی رو که دیده باور میکنه ، پس با این خصوصیت خوب علاقتون رو به چیزی که میخواهید دو چندان کنید و ازش استفاده کنید.

 

اگر شما به کاری که میکنید علاقه نداشته باشید و از سر تفنن اون رو دنبال کنید مطمئن باشید دیر یا زود شرایط طوری رقم میخوره که مجبور میشید دست از اون کار بکشید، پس یادتون باشه هدفی رو انتخاب کنید که بی نهایت بهش علاقه دارید.

یکی دیگه از قوانین موجود درجهان هستی اهرم رنج و لذت هست ، یعنی شما کاری رو انجام نمیدید مگه اینکه برای فرار از رنج و رسیدن به لذت باشه ، هرکاری که ما میکنیم این شرایط رو داره ، حالا نکته اینجاست که کدوم طرف از این اهرم سنگین تر باشه ، یعنی طرف لذتش سنگین تر باشه یا رنجش؟

اگه لذتش سنگین تر باشه خب ما مدام اون کار رو تکرار میکنیم برای لذتش، و برعکس ، برای مثال کسی که اضافه وزن داره و همچنان رژیم غذایی خاصی رو دنبال نمیکنه و رعایت کالری ورودی به بدنش رو نمیکنه، به خاطر اینه که همچنان داره از روالی که طی میکنه، لذت میبره و رنج خاصی رو احساس نمیکنه و فکر هم نمیکنه که اصلا ممکنه رنجی به زندگی خودش جذب کنه ، تا اینکه بالاخره لذت تموم میشه و کفه ترازو به سمت رنج سنگین تر میشه و اون فرد از کاری که میکرد دیگه لذت نمیبره و همش شده براش رنج ، و بیماریهای گوناگون وارد زندگیش میشن که باعث رنجش خاطر و صلب آرامشش میشن .

حالا این موقع هس که تازه طرف داره رنج میکشه وبه فکر میافته و سعی میکنه که زندگیشو اصلاح کنه تا دوباره به لذتی برسه که از دستش داده!

خب چرا ما از همین اول نتایج کارهایی که داریم امروز میکنیم رو، توی ۵ سال دیگه ، ۱۰ سال دیگه نبینیم؟ چرا از همین الان نشینیم فکر کنیم و ببینیم این کاری که داریم میکنیم اگه تا ۱۰ سال دیگه هم ادامه بدیم بازم بدنمون همین سلامت رو داره و به ما آسیب نمیزنه؟

مثلا مصرف دخانیات ، مصرف الکل و … آیا اگه تا ده سال دیگه ادامه بدیم بازم همینطوری میتونیم ازش لذت ببریم؟

اگه جوابتون منفی هست و قصد دارید که جلوی اون رو بگیرید ، اول باید بیائید بشینید و فکر کنید که ادامه دادنِ کاری که الان ازش دارید لذت میبرید آیا تا ده سال دیگه هم همچنان با همین لذت همراه هست یا خیر؟

بعد بیایید یه برگه سفید بذارید جولوتون یه خط وسطش بکشید و یه طرف لذتهارو بنویسید و طرف دیگه رنج هارو ، ببینید کدوم طرف سنگینی میکنه ، مثلا برای مصرف الکل مطمئنم که تا ساعتها میشه توی قسمت رنجها در رابطه با مضرات و رنجهایی که به زندگی ما وارد میکنه چیز نوشت.

بعد از اینکه تصمیم به ترک کاری گرفتید که که برای اون رنجها و لذتهاشو یادداشت کردید ، حالا وقت این رسیده که این کاغذ رو تا چهار هفته آینده هرروز همراه خودتون داشته باشید و رنجهارو هر وقت که احساس لذت تکرار کردن اون کار به سراغتون اومد ، با خودتون مرور کنید و به خودتون حالی کنید که این کار چقدر برای شما رنج آور میتونه باشه اگه همینطوری بهش ادامه بدید، و سعی کنید که خودتون رو از انجام اون کار منصرف کنید .

شاید چهار هفته برای شما کم باشه . در واقع شما باید این کار رو اونقدر تکرار کنید که ضررها و رنجهای انجام دادن اون کار کاملا براتون قابل لمس بشه ، یعنی به محضی که تصمیم به انجامش گرفتید ، به فکر رنجهایی بیوفتید که با انجام اون کار وارد زندگیتون میشه و اون رنجها رو لمس کنید ، انگاری که همین الان اسیرشون شدید ، تنها اینطوریه که شما میتونید به موفقیت در ترک عادت و رفتاری زیان آور دست پیدا کنید.

 

ذهن ورزشکار

با تکرار این کار به مرور ، باور شما در این زمینه تقویت میشه و بهتر میتونید که عادات مضر خودتون رو اصلاح کنید .

مثال:

بسیاری از ما دوست داریم که نوشابه و فست فود بخوریم و اصلا هم به اتفاقاتی که بعد مصرف اونها برامون میافته اهمیت نمیدیم.

وقتی شما نوشابه مصرف میکنید ، نوشابه برای اینکه از بدن شما دفع بشه حتما باید با عنصری به نام کلسیم درهم آمیخته بشه تا بتونه از بدنتون دفع بشه ، حالا اگه بدنتون کلسیم کافی داشته باشه توی خون که فبها ، اگه نداشته باشه چی میشه ؟ بدن کلسیم مورد نیاز رو برای دفع نوشابه از مغز استخون میگیره و همینه که میگن مصرف بیش از حد نوشابه باعث پوکی استخون میشه !

حالا من امروزمو نگاه میکنم میگم ، من که هرچی نوشابه میخورم که چیزیم نمیشه که ! ممکنه این فرایند تا سنین بالاتر هم پیش بره و هیچ اتفاقی نیافته ، ولی بعد از عبور از یه سنی ، پوکی استخوان و مشکلات و رنجهای اون شروع میشه و اتفاقاتی برای فرد میافته که خودتون بهتر میدونید و نیازی به توضیح نیست.

میخوام بگم که رفقا الان خودتون رو نبینید ، کارهایی رو که امروز انجام میدید ، بذارید روی کفه ترازو و با اهرم رنج و لذت اونها رو بررسی کنید و سعی کنید که ده سال بعدتون رو ببینید و در صدد اصلاحش بر بیائید.

این فرایند سنجیدن به وسیله اهرم رنج و لذت ، بسیار تاثیر گذار و قدرتمند هست برای کسایی که میخوان باورهاشون رو تغییر بدن ، کسایی که میخوان به خودشون حالی کنن که ای بابا من زیاد فست فود میخورم و هرروز وزنم داره بیشتر میشه ، بالاخره یه روزی اسیر آسیبهای اون میشم و گریبان زندگی من رو این اضافه وزن میگیره و ممکنه که اگه روال زندگیمو همینطوری ادامه بدم و نتونم احساسمو در رابطه با خوردن کنترل کنم ، بالاخره یه روزی باید با بیماریهای که به سراغم میان دستو پنجه نرم کنم ! و اینطوری هست که اهرم رنج و لذت میتونه مارو از عواقب کارمون مطلع کنه ،تا بتونیم راهی رو برای اصلاح رفتارهای پر خطر خودمون پیدا کنیم.

 

برای دانلودفایل صوتی این قسمت از لینک زیر اقدام کنید

دانلود

 

 

 

مطالعه بیشتر